Akinu

Pořídili jste si kotě! Co všechno je potřeba pořídit a zajistit?

Koťátko k vám domů přinese spoustu radosti, zábavy a lásky. Co je potřeba pořídit a zajistit, aby se co možná nejrychleji cítilo jako doma a mělo vše, co bude ke spokojenému životu potřebovat?
30. 8. 2022
Akinu
roztomilé mourovaté kotě leží na gauči

Základní výbava pro kotě

Ještě než si domů koťátko přinesete, mělo by na něj čekat pár věcí ze základní výbavy.

 • Nejdůležitější je samozřejmě kočičí pelíšek. Najděte pro něj v domě místo, kde není příliš rušno a kde se bude koťátko cítit bezpečně.
 • Misky. Určitě pořiďte více než dvě. Na “hlavním stanovišti” bude miska na krmení a na vodu, ale pokud máte větší byt či dům, miska s vodou by se měla nacházet alespoň na jednom dalším místě.
 • Kočičí toaleta a kočkolit. Přečtěte si, jak vybrat kočičí záchod a jak na něj naučit kočku chodit.
 • Antiparazitika. Pokud bude mít vaše kočka přístup ven, nebo bude v kontaktu s jiným domácím mazlíčkem, který ven chodí, bez antiparazitik se neobejdete. Přečtěte si našeho průvodce antiparazitiky pro kočky a zjistěte, jaká varianta je pro vás ta pravá.
 • Kvalitní suché i mokré krmivo a pár pamlsků.
 • Hračky. Hra vám nejen zpříjemní společné seznamování, ale také prohloubí váš vztah. Mrkněte, jaké hračky mají kočky rády.
 • Kočičí škrabadlo. Pokud nechcete, aby si vaše kotě brousilo drápky o nábytek, pořiďte jí škrabadlo. Můžete zvolit velkou věž s odpočívadly, nebo jen malé škrabadlo - záleží na tom, jak velký prostor máte k dispozici.
 • Přepravka nebo taška. I když třeba neplánujete se svou kočkou v budoucnu nikam cestovat, občasné návštěvě veteriny se stejně nevyhnete. Jak vybrat kočičí přepravku a jak kočku na přepravku zvyknout, se dočtete v našem článku o cestování s kočkou.

Tip: Pokud chcete se svým novým kočičím parťákem chodit třeba na výlety, pořiďte si kočičí postroj a vodítko co nejdřív. Kočkám trvá déle si na postroj a chůzi na vodítku zvyknout - a čím dříve začnete, tím lépe. Přečtěte si, jak kočku naučit chodit na vodítku.

Co je potřeba zařídit?

 • Očkování. Přepravku vyzkoušíte hned při první návštěvě veterináře. Ten vystaví vašemu koťátku očkovací průkaz a postará se o všechna povinná očkování.
 • Zabezpečení zahrady. Pokud chcete, aby měla vaše kočka přístup na zahradu, ale nechcete, aby chodila za hranice pozemku, máte před sebou těžký - ne-li nemožný - úkol. Kočky si většinou poradí i s vysokými ploty a najdou si cestičky, které jste ani nevěděli, že na pozemku máte. Spíš než na zvyšování plotů se tedy zaměřte na výcvik a výchovu své kočky.
 • Zajištění domácnosti. Dejte z dosahu jedovaté rostliny, na zemi položené květináče či jiné pro kotě nebezpečné předměty. Pokud jsou místa ve vaší domácnosti, kam nechcete, aby měl váš kočičí parťák přístup, pořiďte si zábrany do dveří nebo ohrádky.

Dá se kočka vychovat?

Dá! Ještě předtím, než si koťátko přinesete domů, svolejte rodinnou poradu. Společně se domluvte na pravidlech, která budete všichni dodržovat. Bude mít kotě přístup na gauč či do postele? Je přípustné, aby se kočka promenádovala po jídelním stole nebo na kuchyňské lince? Je důležité stanovit hranice a pravidla hned na začátku, protože po pár měsících se vám bude těžko kočce vysvětlovat, že najednou už na gauč nesmí.

Kočku lze vychovat stejně dobře jako psa. To, že to většina lidí nedělá, totiž neznamená, že to nejde. Chce to jen trochu jiný přístup a dávku trpělivosti. Přečtěte si, jak vychovat kočku a třeba se vám povede tu vaši naučit i pár triků.

Přejeme vám krásné seznamování!

 

Sdílejte článek

Akinu

V našem týmu Akiňáků je každý odborník na něco jiného. A tak si můžete počíst jak rady co, jak a proč používat, ale také co a jak řešit. Sledujte naše články!

Mohlo by Vás zajímat

Zajímají vás novinky v našem e-shopu?

Dostávejte je e-mailem nebo nás sledujte na Facebooku nebo Instagramu