Akinu

Enrichment: Proč to vyzkoušet?

Chcete, aby byl váš mazlíček šťastný a spokojený? Chcete podpořit jeho instinkty? Zjistěte, co je to enrichment a jak tuto metodu zařadit do každodenního života svého parťáka. Spokojenost na všech frontách zaručena!

Co je Enrichment?

Enrichment - v poslední době velmi často skloňované a vyhledávané slovo. Jedná se o “zpestření prostředí a uspokojení fyzické a psychologické potřeby zvířat v lidské péči”. Jde o aktivity a činnosti, které napodobují aktivity zvířat z volné přírody tak, aby to zlepšilo kvalitu jejich života

Zjednodušeně se jedná o postup, kterým se podporuje přirozené chování zvířat. Proto v zoologických zahradách funguje tzv. zoo enrichment. Enrichment se ale uplatňuje i při soužití s domácími mazlíčky. 

Příklad: Ledním medvědům zamrazují ošetřovatelé potravu do ledu – pro lední medvědy je to tak ve volné přírodě přirozené.

14. 6. 2022
Terka
borderka čmuchá pamlsek ve srolovaném ručníku dle metody enrichment

Jak dle této metody obohatit psí život svého parťáka?

Záleží na věku, plemeni i celkovém stavu zvířete a je potřeba se tomu přizpůsobit. Enrichment pozitivně ovlivňuje psychickou, mentální a sociální pohodu zvířat, což se následně podepisuje i na jejich zdravotním stavu. Výsledkem enrichmentu je potom dobrý vztah mezi psem a páníčkem a celková vyrovnanost psa.

Jak psovi dopřát zábavu a zároveň stimulovat mysl?

Potravní enrichment: Krmení i pamlsky spojené se hrou

Enrichment může být zaměřený na shánění potravy. Krmení pak není jako obvykle připravené v misce, ale je ukryté, spojené se hrou či hračkou nebo jinak smyslově obohacené. 

Fantazii se meze nekladou a vyřádit se můžete také s pamlsky:

  • Můžete pamlsky volně rozházet po domě či zahradě a na vašem pejskovi bude je najít – vyčmuchat. Čmuchání je totiž jejich nejpřirozenější činností a zároveň činností, která pejsky dokáže uklidnit a zpomalit jejich tep. Čmuchání se možná zdá jako jednoduchá a nenáročná zábava, ale pejsky na 100 % unaví.
  • Pamlsky také můžete ukrýt například do srolovaného ručníku, do hračky, čmuchacího koberečku či interaktivní hračky přímo k tomu určené. Můžete se také setkat se slovním pojmem - Hersenwerk pro psy. Jedná se o hlavolamy/interaktivní hračky z nejrůznějších materiálů, které stimulují všechny smysly psa a celý jeho nervový systém. Výsledkem je potom klidný, zrelaxovaný a spokojený pes.


Tip: Enrichment se samozřejmě týká i koček - přečtěte si, proč jsou interaktivní hračky pro kočky tak důležité.

Pracovní enrichment: Hra s páníčkem a aport

Při aportování zapojuje pes své lovecké instinkty a vyvíjí obrovskou rychlost při běhu za balonkem. Při každém úspěšném aportu se můžete za odměnu se svým psem přetahovat o hračku. Tím posílíte vzájemné pouto.

Aportování je ale přesným opakem čmuchání. Zatímco čmuchání pejska uklidní a sníží mu tep, aportování ho naopak nabudí a tep zvýší. Je potřeba nad aktivitou pejska uvažovat a nic nepřehánět – jen tak bude tako metoda nejúčinnější.

Jak obohacujete život svého parťáka vy? A kterou enrichment aktivitu vyzkoušíte jako první?

 

 

Sdílejte článek

Terka

Terka je majitelkou krásného borderáka Chipa, se kterým hodně cestuje a začíná se věnovat sportovní kynologii. Tak, jako každá borderka je i Chip velmi aktivní, a navíc má za parťáky králičici Cinamon a koťátko Dejlinku. Terka se s vámi ve svých článcích podělí o své zážitky, zkušenosti a chovatelské tipy.

O radu ji také můžete požádat na našem live chatu, který spravuje.

Mohlo by Vás zajímat

Zajímají vás novinky v našem e-shopu?

Dostávejte je e-mailem nebo nás sledujte na Facebooku nebo Instagramu