Akinu

Cukrovka u psa

Má váš pejsek větší žízeň než obvykle, chodí častěji čůrat, je apatický, unavený či zvrací? Určitě zpozorněte, toto jsou typické symptomy psího diabetu. Ano, bohužel nejen lidé, ale i psi mohou mít „Diabetes Mellitus“.
Cukrovka, jak se lidově diabetu říká, je onemocnění slinivky břišní a způsobuje to, že pes nedokáže vyplavovat inzulin, který snižuje hladinu cukru v krvi.
10. 8. 2020
Akinu

Koho tato nemoc postihuje?

  • k tomuto onemocnění jsou náchylnější psi, kteří trpí nadváhou
  • důležitou roli hraje genetika, věk zvířete (nejčastěji se vyskytuje cukrovka u starších psů)
  • nejvíce ohroženou skupinou jsou údajně feny
  • jsou určitá plemena, která mají větší předpoklad k diabetu jako například jorkšíři, knírači či samojedi

Vždy je ale nejprve potřeba diabetes u psa potvrdit speciálními testy.

Veterinární lékař po provedeném vyšetření zjistil psovi diabetes?

Není třeba se ničeho obávat, jen je potřeba některé zvyky změnit a přizpůsobit se skutečnosti, že žijete s pejskem, který má cukrovku. Veterinární lékař vám vysvětlí, jak o takového pejska pečovat a jak ho správně krmit, jelikož dodržování krmného režimu je velice důležité. Psí cukrovka se dále cíleně léčí inzulínem nebo tabletami.

Jak krmit psího diabetika?

Výběr stravy úzce souvisí s věkem, pohlavím, hmotností a stupněm aktivity pejska. Určitě si ale nechte poradit od veterináře. Ten vám také poradí, jaké surovině se vyhnout a která je naopak pro zdraví pejska s cukrovkou prospěšná.
Například strava psího diabetika by měla být především bohatá na bílkoviny (nejlépe kuřecí maso, králičí, krůtí, rybí, jehněčí) a syrovou zeleninu (kořenovou a listovou). Opatrní buďte na ovoce, které obsahuje velké množství fruktózy.

Krmte pravidelně
Pravidelnost je důležitá nejen při venčení, ale i při krmení. Dodržujte také pauzy mezi jídly, které jsou velmi důležité proto, aby hladina cukru v krvi zůstala stabilní. Chcete odměnit pejska pamlskem? Můžete, ale opatrně, protože každý pamlsek může zvýšit hodnotu krevního cukru. U pamlsků proto dávejte velký pozor na složení a vyhněte se kalorickým a sladkým pamlskům. Vhodná jsou například kuřecí masíčka, která obsahují pouze dietní kuřecí maso.

Pohyb
Velice důležitý je také pravidelný pohyb. Taková každodenní procházka působí pozitivně na hladinu krevního cukru a pomůže vašemu pejskovi udržet ideální hmotnost.

TIP pro Vás - vyzkoušejte zdravé sušenky pro pejsky s cukrovkou

Pokud chcete mít opravdu jistotu co pejskovi dáváte, a navíc rádi pečete, můžete pejskovi vyrobit sušenky vlastní.

Na přípravu domácích dia játrových sušenek budete potřebovat:

  • 600 g hovězích či kuřecích jater
  • 2 vejce velikosti M
  • 60g celozrnné mouky

Postup:

Játra rozmixujte na hladkou kaši a přidejte vejce a mouku. Vše smíchejte dohromady, směs nalijte na plech vyložený pečicím papírem a rovnoměrně rozetřete. Pečte přibližně 25 min na 180 °C. Po upečení nakrájejte na malé kousky.

Víte, že?

Dýně obsahuje nenasycené tuky, má málo cholesterolu, je zdrojem vitaminu E a hořčíku, čímž je vhodná pro pejsky trpící nadváhou? Zkuste pejskovi občas zpestřit stravu trochou dýňového pyré.

 

Sdílejte článek

Akinu

V našem týmu Akiňáků je každý odborník na něco jiného. A tak si můžete počíst jak rady co, jak a proč používat, ale také co a jak řešit. Sledujte naše články!

Mohlo by Vás zajímat

Zajímají vás novinky v našem e-shopu?

Dostávejte je e-mailem nebo nás sledujte na Facebooku nebo Instagramu